Historia kościoła

Parafia Rozprza należy do bardzo dawnych. Być może pochodzi z XI wieku. Pierwotny kościół był ufundowany przez królów polskich. Na jego miejscu został wybudowany nowy, drewniany. W latach 1763-67 Szymon Zaremba, kasztelan sieradzki wybudował tu kościół murowany, konsekrowany 19 października 1777 r. przez sufragana gnieźnieńskiego Ignacego Kozierowskiego. Przetrwał do I wojny światowej, kiedy to staraniem ks. Stanisława Szablewskiego, wg projektu Feliksa Nowickiego został wybudowany obecny kościół. Budowę dokończył w 1922 r. ks. Bolesław Korwin Szymanowski. Staraniem ks. Mariana Minora przerobiono prezbiterium i wybudowano w nim nowy marmurowy ołtarz, pokryto kościół blachą ocynkowaną.
Katalog Archidiecezji Częstochowskiej 2000 r.

poniedziałek,
29 maja 2017

(149. dzień roku)

Święta